Kereste

5×10 KERESTE İLE YAPILABİLECEKLER

5x10 Kereste

5×10 KERESTE İLE NELER YAPILIR?

Kereste ormanda yetişen ağaçlardan elde edilen bir tür orman ürünüdür. Kerestenin elde edilişi zahmetli ve çok çaba gerektiren bir süreçtir.

Kerestenin kesimi eskiden balta ile yapılmaktaydı ancak günümüzde gelişen teknolojinin getirdiği kolaylık ile makineler ile kesilmekte.

Ağaçların yıkılmasından sonra dal ve yapraklardan bir güzel temizlenir ve bir sonraki aşamaya geçilir. Gövdesi parçalara ayrılır ve istenilen ölçülerde şekillendirilir.

Suyun olmadığı yerlerde hava soğuk ise buz oluşturulur. Kerestenin kışın üretimi daha kolaydır. Sebebi kütüklerin yukarıdan aşağı doğru indirilirken kar ve buz sebebi ile kolaylaşır.

Artık dekorasyonda ve inşaat sektöründe çok fazla kullanılmakta olan orman ürünleri ile birbirinden güzel tasarım ve dekorasyon fikirleri ortaya çıkmakta.

Kereste ile yapılabilecek çok fazla dekorasyon fikri vardır. Evinizi lüks ve şık gösteren bir çok tasarım alternatifinden en kolayınıza giden tasarımı uygulayabilirsiniz. Masrafsız ve kendi emeğinizle yaptığınız dekoratif tasarımlar evinize gelenleri mutlaka hayran bırakacaklar.

Kereste ile küçük raflar yapabilirsiniz. Kapı süsü, askılık, magnet ve hatta bardak altlığı bile tasarımlayabilirsiniz.

Bunları yapmak için tek ihtiyacınız olan küçük boy bir kereste parçası ve boya. Hem uygun hem yaratıcı hem de bir o kadar çarpıcı tasarımlar çıkarmak sadece sizin elinizde.

KERESTEDEN RAF YAPIMI

Önce büyük boy bir kereste parçasını yere koyun daha sonra küçük kereste parçalarını raf halini alacak şekilde Japon yapıştırıcısı veya bir çivi yardımı ile tutturun. Daha sonra sağlamlığını mutlaka kontrol edin.

Ardından büyük kerestenin arkasına duvara tutturmak için mutlaka bir aparat ile yer yapın oyabilir veya zımba ve ip yardımı ile tutturabilirsiniz. Sonra istediğiniz gibi desen verip boya ile süsleyebilirsiniz.

KERESTEDEN TEPSİ YAPIMI

Düz bir kereste parçası ile çok farklı ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Önemli olan biraz yaratıcılık bir adet de kereste. Bu tarz kendin yap fikirlerini sevdikleriniz ile birlikte yaparak birlikte vakit geçirmiş teknolojinin getirdiği asosyallikten birazda olsa uzaklaşmış olursunuz.

Kısa bir zamanınızı alacak olan keresteden tepsi yapımı çok basit. Tek yapmanız gereken bir kerestenin iki ucuna ister altın ister gümüş renkli metal kulpları yapıştırmak veya monte etmek. Hepsi bu kadar.

ASKILIK YAPIMI

Duvarda plastiklerin hemen kırılmasından şikayetçi olanlar için doğal bir çözüm olan tasarım olacak.

Küçük kerestemize altın rengi bir çivi çakarak 5 dakikada mükemmel bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Arkasına çift taraflı bant ile kolay sökülebilir ve zarar vermeyen bir hal aldırabilirsiniz.  

Altın renk çivi yerine farklı materyaller kullanabilirsiniz. Bu malzeme yine bir kereste parçası veya şekil alabilen metaller, dolap kulpları olabilir.

Evinizi şık göstermek için bir keresteniz olsun yeter.

Diğer yapılabilecek şeyler ise çiçek altına bir kereste koyarak ne kadar farklı durduğunu göreceksiniz. Sehpa, raf, tabure ve hatta bir aynanın etrafını küçük kereste ve odun parçaları ile yapıştırarak süsleyebilirsiniz.

Her şey sizin yaratıcılığınıza kalmış, en uygun ve en kısa yoldan yapılabilecek bir sürü tasarımın sadece bir kaçını sizlerle paylaştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir