Kereste

Ahşap Zemin Bakımı Nasıl Olmalı?

ahşap zemin

Ahşap Zemin Bakımı Nasıl Olmalı? Ahşap ağaçlardan elde edilen lifli bir orman ürünüdür. Estetik ve lifli bir dokusu vardır. Diğer tür malzemelere nazaran daha sağlıklıdır ve eski çağlardan beri kullanılan tek malzeme olarak ormandan elde edilir. Ormanların değeri giderek daha artmakta olduğundan ahşaba olan büyük bir değer söz konusudur.  Ahşap malzeme kapı, zemin, iç mekan, dış mekan, doğrama, iskele, havuz kenarları ve bahçelerde oldukça sık kullanılan bir malzemedir. Gelişen teknoloji ve yöntem sayesinde ahşabın atıkları değerlendirilerek sunta, kontrplak, mdf gibi birçok üründe kullanılabilir.

Ahşabı birçok kişinin tercih etmesindeki sebep de uzun süre dayanıklı olması, estetik olması, sağlık açısından daha faydalı olması, yenilebilir olması gibi birçok artı yönü vardır. Ahşap sağlıklı bir şekilde yenilenebilir tek üründür. Ahşap bir evi ısıtmak daha kolay ve ekonomiktir. Bu yönler sebebi ile ahşap ve türevleri her alanda yer verilmeli ve kullanılmalıdır.

Ahşap Zemin Bakımı Neden Önemlidir?

Ahşap bakımı düzenli yapıldığında estetik görüntüsünden ödün vermez. Hijyen bakımından diğer malzemelere göre tozu biraz daha içine çekse de bakım yapıldığında en sağlıklı ve hijyenik malzeme olarak öne geçer. Dikkat etmeniz gereken ilk şey ahşabın matlığını kaybetmemenizdir. Eğer  ahşap bakımına özen ve önem göstermezseniz zamanla o estetik dokusu kaybolacak ve rengi olduğundan çok farklı bir görüntüye dönüşecektir.

Cilalı Ahşap Bakımı Nasıl Olmalıdır?

En kolay ve pratik temizlenen cilalı ahşaplardır. Anında silinebilir ve derine işlemez eğer başından bir karar vermek istiyorsanız cilalı ahşabı pratiklik bakımından tercih edebilirsiniz. Ahşabın dokusuna zarar vermemek için çok hassas olmalısınız.

Cilalı ahşabı temizlerken öncelikle dış yerlerinden başlayarak gelmelisiniz. Lekeler ortada toplanacak ve tek bir silişte lekeyi rahatlıkla çıkarmış olacaksınız. Bez haricindeki diğer malzemeler ile temizlemek ahşabın dokusuna zarar verir. Bu yüzden temizliğinizi hassas malzemeler ile  yapmaya özen gösterin.

Cila Yenileme

Ahşap evlerden, merdivenlerde, teras ve bahçe zeminlerinde sık kullanılan yerlerde ahşaba bakım daha sık yapılmalıdır. Bu ve bunun gibi mekanlarda en büyük kurtarıcı ahşaba sık sık cila atmaktır. Cila kirin ahşaba işlemesini önler. Lekelerin derine geçmesinden korur ve ahşabın dokusuna zarar gelmesini engeller. Yılda 1 kez cila attırmak yeterli olacaktır.

Genel Ahşap Zemin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sert malzemeler değil daha yumuşak sünger ve bez ile temizlemeye özen göstermelisiniz. Ahşabı temizlediğiniz malzeme ıslak değil nemli yada kuru olmasına özen göstermelisiniz. Ahşaba özel ürünlerle temizlik yapmak ahşabın ömrünü uzatır ve dokusunu güzelleştirir. Ahşap yağı buna iyi bir örnektir. Bazı canlıların üremesine ve yaşam alanı olabilir bunun önüne geçmek için ahşabı kuru tutarak uzun önüne geçilebilir. Dışarda kullanılan bir ahşap ise su geçirmeyen boyalar yada cilalar ile muhafaza edilebilir. Ancak kullandığınız boyanın son derece kaliteli olması gerekmektedir aksi takdirde ahşabın içinde oluşan böcek ve mantarların dışarı çıkmasını zorlayarak boyada ve ahşap da çatlaklara sebebiyet verebilir. Kısaca darbelere, çok sıcaklık temasına, temizliğine ve su temasına dikkat edilirse çok uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Ahşap ürünler için tıkla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir