Malzeme Analizi

AHŞAP NEDİR? NEDEN TERCİH EDİLİR?

Ahşap Nedir?

Ahşap ağaçtan elde edilen lifli, anizotrop ve sert dokulu bir yapıya sahiptir. İğne yapraklı ağaçlar ve geniş yapraklı ağaçlardan elde edilişine göre ikiye ayrılır. İğne yapraklı ağaçlar iletken doku bulundurmazlar. Çeşitleri vardır, bunlar; ladin, sedir, çam ve selvilerdir. Geniş yapraklı ağaçlar ise genelde mobilyacılıkta kullanılır. Geniş yapraklıların başında meşeler gelir. İşlenmesi zordur. Sert bir yapısı vardır ancak çok dayanıklıdır. Diğer çeşitleri ise; gürgen, kayın, dış budak, cevizdir. Kolay elde ediminden ve doğal kaynak oluşundan insanoğlunun çok eskiden beri kullandığı bir orman ürünüdür ahşap.

Eski çağlarda insanlar barınmak için ahşabı kullanırlardı. Günümüzde ise endüstrinin gelişmiş olmasından dolayı kullanım alanı ve boyutları genişleyerek yaygınlaşmıştır. Teknolojinin gelişimi sayesinde ahşapta oluşacak olan rutubeti önlemeye yönelik bir çok yöntem gelişti. Yanmasını önlemek ve mikroorganizmalara karşı direncini arttırmakta artık günümüzde kolay bir hal aldı. 1980 yıllarında çevreye karşı bilincin gelişmesi ve sürdürülebilirliğin önem kazanması ile ahşaba karşı yoğun bir ilgi artışı yaşandı.

Ahşap Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde de ahşabın kendine has dokusu sayesinde yoğun bir ilgi gören ahşap iç ve dış mekan olmak üzere çatı iskelesinde, havuz kenarlarında, mutfak tezgahlarında, merdivenlerde, verandalarda, doğrama ve kaplama malzemesinde, masa ve koltuk takımlarında ve özellikle kapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle bir deprem bölgesi olan Türkiye de bilinçli ve işine önem veren mimar ve mühendisler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Mimaride kullanılmasının sebeplerinden bir diğeri de insan vücudunun ısısına en yakın olan malzemedir. Maliyeti diğer malzemelere göre %30 daha azdır. Ancak ömrü kısadır.  Ahşabın atıklarından yonga, talaş ve tozlarından üretilen sunta, mdf, kontraplak gibi malzemelerde üretilebiliyor.

Ahşap nedir?

Ahşap Neden Tercih Edilir?

Ahşap yenilenebilen bir malzeme olmasından dolayı herkesin tercih etmesi gereken önemli bir malzemedir. Montajı diğer malzemelere göre kolay yapılır. Doğal olmasından dolayı aşırı sıcak ve soğuklara tepki verip etkilenmez. Bu yüzden çevreden etkilenmediği gibi çevresini de etkilemez ve zarar vermez.  Enerji dostudur. Diğer türden yapılara göre daha kolay ısınır. Odunsu dokusu ile zengin ve hoş bir estetik görüntü yaratır. Ahşaba müdahale edilebilir olmasından dolayı bireyin kendi isteği doğrultusunda şekil alabilir. Ahşabın tercih sebeplerinden en büyüğü ve önemlisi ise insanların sağlığına saygı duyuyor olmasıdır. Toz çekmez, rutubeti emer ve dışarı salarak nem dengeleyici bir özelliği vardır.  Psikolojik olarak da insanlara dinlendirici bir etki yaratır.

Ahşap yapılara göz atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir