Orman Ürünleri

İROKO MASİF PANEL

İroko-masif-panel

İroko Masif Panel Nedir?

Ormanlardan yenilenebilir kaynak edinilmesi insanlık adına çok büyük bir lütuf. Hem çevreye zararı olmayan hem de insan ihtiyacını karşılayarak insan sağlığına hiçbir etki etmeyen bir madde. Tabi orman kaynaklarını sadece ihtiyaç kadar ve belli bir oranda kullanmak gerek.

Her çeşit ağaçtan farklı tarz ürünler elde edilir ve bu ürünlerin her bir özelliği birbirinden farklıdır. Bu özellikler ağaçların yapı ve türüne göre değişiyor. Ağaçla sertlik, yapısal, dokusal, dayanıklılık olarak birbirlerinden ayrılıyor. Keresteyle ilgilenenler ham madde konusunda bu yüzden çok seçici olmalılar çünkü kullanılan alana göre yapı çok önemli.

Örneğin bir inşaat sektörü alıcısı dayanıklı yapılı malzeme almalı. Ahşap süs yapan bir alıcı için dayanıklılıktan çok estetik ve esneklik önemlidir.

İroko masif panelde iroko ağacından elde edilir. Bu ağaç diğer ağaçlara göre sert hava koşullarına daha dayanıklıdır. Nem ve suya olan dayanıklılığı sayesinde çoğunlukla dış mekan mobilyalarında sıklıkla tercih edilir. İroko ağacı Afrika kökenlidir. Çok hızlı büyürler bu yüzden doğada eksikliği hissedilmez. Boyu 130 metreyi geçen yüksek ağaçlardır.

İroko Masif Panel

Nerelerde ve Hangi Alanlarda Kullanılır?

Su, nem, güneş, yağmur gibi hava koşullarına son derece dayanıklıdır. Bu yüzden parke, tekne, yat, dış mekan mobilyaları, gemi ve güvertelerde çokça tercih edilir. Estetik bir görünüm katan orman ürünleri evinize sıcak bir hava katarken, teknede ise romantik bir doku kazandırır. Mobilyalarda tercih edilmesinin sebebi ise dayanıklı, sert, yağlı ve yüksek dokuludur.

İroko ağacı normalde sarıyken kesildikten ve işlendikten sonra zamanla kahverengine dönüşür. Renk değişimi doğada normaldir. Ancak kimyasal ve diğer maddelerde normal değildir. Ahşap ürünleri Diğer malzemelere göre çok daha uzun ömürlüdür. Evinde çocuk olanlar için özellikle çok daha sağlıklıdır.

Masif paneller özellikle evlerde parke olarak çok sık kullanılır. Su döküldüğünde veya silindiğinden dolayı kabarma riski çok azdır. Çok uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılabilir türdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir